neděle 5. února 2012


EN
Belle Jum? How do you spell that again?

Feeling that I need to build some ground for this blog before I actually get started, here's a sort of an introductory post.
Erasmus has become, over the years, the number one option for European students wishing to travel abroad. Not many of them, however, get a chance to study in a country which doesn't exist. There, I said it. Also, other than most people, I'm going to a country that I actually know.
It seems the only reason Belgium hasn't torn apart already is the uncertainty that such future would pose, and the fact that Brussels has become a common possesion of all the EU citizens. I do not intend to lecture on this cute little country, but supposing that most peoples' brains turn into a tabula rasa when they're asked 'what do you associate with Belgium,' a few quick facts that you may not have known:
  • Belgium is half the size of the Czech Republic (where I come from), or roughly one twelfth of the size of Germany. (Which is a fancy way of saying 'it's tiny').
  • yet, they managed to divide the country into even smaller units. The three provinces, for example. Contrary to popular opinion, French is NOT the official language of Belgium. It is one of the THREE official languages. The north – bigger, more populous, better, creamier and juicier – speaks Dutch (sometimes referred to as 'Flemish,' but it is the same language, though a person from Amsterdam wouldn't probably understand a word of the countryside dialects). French is spoken in the south, Wallonia, with nothing but a few bankrupt steel factories left there... Oh yes, and in Brussels.
    And the third one? German, spoken by about 0.72 % of the population at the border with Germany. That's 0.72%, and the government still speaks to those people in their native language, as a good servant would. One can't help thinking about the Slovaks, who are oh-so-unwilling to recognize Hungarian as the official minority language, because hey, 9% of Hungarians in our country isn't quite enough...
  • The Belgians invented quite a few things over the course of history, the best one being fries no doubt. Yeah, French fries should actually be called 'Belgian fries.' And they still taste better than anywhere else in the world. What else? Saxophone. Comics. The best beer sorts. The wonderful paintings of the 15th and 16th century, and the 20th century surrealism. Jacques Brel. Jean Claude Van Damme. The ability to exploit and play games with their bigger, mightier neighbours. Showing the Americans the city of Bruges like it's any better than any of the other Flemish cities (it's not).
  • The political system of Belgium is so complicated that I won't even get started. There are about 17 quadrizillion governments, federal, local, municipal and regional, divided according to language, region, the color of your pants and what else. So when they didn't have a federal government for more than a year, it was a big deal abroad, but not so much in Belgium itself, as the federal government does not actually possess that much power. Sorry guys, not exactly an anarchist's wet dream. Oh, and voting is compulsory in Belgium, what a wonderful way to ensure a 100% voter turnout.
  • In fact, Belgium, and especially Flanders, is the moderate version of Holland. It's flat, but not so goddamn annoyingly flat, bikes are everywhere, but not literally everywhere as in Holland, and the law is liberal, but still with more restrictions than in the Netherlands. Also, the language sounds less like a terminal case of throat cancer.

Ghent is where I'll be staying, and Ghent is the place to be. Why would anyone ever go to Bruges I just do not understand. Ghent is much more picturesque, and the city centre looks very much like it's been painted by one of the old classics. Just google it. There is less 'blah-blah' and posh attitude than in Antwerp. It is much more lively and cosy than Brussels (which is actually a rather poor and dirty city, and the international institutions kind of killed all the atmosphere there. Its a no-man's zone, and I don't feel any kind of genius loci there). Ghent (or 'Gent' in Dutch) is more like 'let me have a cup of something nice on a terrace while chatting the afternoon away with you.' It is an undiscovered jewel, and I sincerely hope it stays so.

Ok, enough for lecturing. It's gonna be all action and thrill once I get outta plane, promise.




SK
Beľgyckô? Môžeš mi to vyhláskovať?


Takže tu taký úvodný príspevok, keďže sa mi zdá, že by to chcelo niečo do začiatku, kým sa do toho pustíme naplno.

Počas posledných rokov sa Erasmus stal jasnou voľbou pre každého študenta, čo by rád do zahraničia, ale len máloktorí z nich dostanú šancu vyraziť do krajiny, ktorá neexistuje. No, tak som to povedal. Navyše sa – na rozdiel od väčšiny, chystám do zeme, ktorú už trošku poznám.
Zdá sa, že jediným dôvodom, prečo sa Begicko už dávno nerozpadlo, je strach z budúcnosti a fakt, že Brusel sa stal spoločným majetkom všetkých občanov EÚ (čo s ním?). Nie je mojím zámerom tu o tej malej zemičke prednášať, ale keďže predpokladám, že väčšina ľudí reaguje na otázku „čo vás napadne pri slove Belgicko?“ dočasným zatmením mozgu, dovolím si zopár rýchlych faktov:
    • Belgicko je o polovicu menšie ako Česko, alebo veľké ako dvanástina Nemecka (čiže fakt malé).
    • Napriek tomu si to tam rozdelili na ešte menšie kúsky. Napríklad na tri provincie. Francúzština NIE JE oficiálnym jazykom Belgicka, ako si mnohí myslia. Je jedným z TROCH úradných jazykov. Na severe – väčšom, zaľudnenejšom, krajšom, chutnejšom a s viacej vlákniny – sa hovorí holandsky (občas nazývanej flámčina, ale je to stále ten istý jazyk, hoci osoba od Amsterdamu by asi z flámskeho dialektu rozumela figu borovú. Ostatne, tak ako aj ja.). Francúzsky sa hovorí na juhu, vo Valónsku, kde ostali akurát tak skrachované fabriky na spracovanie oceli.... No a v Bruseli.
      Tretí jazyk? Nemčina, ktorou hovorí asi 0,72% obyvateľstva na hranici s Nemeckom. Zopakujme si to – 0,72%. A vláda sa s nimi stále baví ich rodným jazykom, tak, ako by dobrý služobník mal. Na mysli vyvstávajú Slováci, ktorí nie a nie uznať maďarčinu za menšinový jazyk, pretože 9% maďarsky hovoriach na našom území asi nestačí...
    • Belgičania vymysleli v priebehu dejín celkom dosť vecí, a to na čele s hranolkami. Jedenie hranoliek je tam dodnes národný šport, a nie div, sú lepšie než kdekoľvek inde na svete. Čo ďalej? Saxofón. Komiks. To najlepšie pivo. Nádherné maľby z 15. a 16. storočia, a v 20. storoší surrealizmus. Jacquesa Brela. Jeana Claudea Van Damma. Schopnosť vykorisťovať a hrať sa so svojimi väčšími, mocnejšími susedmi. Ukazovať Američanom Bruggy, ako keby to bolo v porovnaní so zvyškom Flámska niečo extra (nie je).
    • Politický systém je tam tak komplikovaný, že jak se mi tam kdo zamoce, ta se mi z teho nevymoce. Občanom slúži asi 17 kvadritriliónov vlád, federálnych, miestnych, mestských a okresných, rozdelených ešte podľa jazyka, oblasti, farby vašich treniek a neviem čo všetko. Takže v zahraničí boli všetci konsternovaní z toho, keď v Belgicku viac než rok nemali vládu, ale v krajine samotnej to nikoho nevzrušovalo, keďže federálna vláda v skuočnosti nemá zas až tak mnoho právomocí. Sorry, anarchistov vlhký sen sa nekoná. A mimochodom, v Begicku neexistuje volebné právo, ale volebná povinnosť, takže účasť na voľbách je vždy krásnych 100%.
    • Begicko, a hlavne flámska časť, je v podstate také slabšie Holandsko. Je rovné, ale nie tak zúfalo rovné, bicykle sú všade, ale nie doslova všade, a právny systém je liberálny, hoci s viacej úpravami ako v Holandsku. Navyše, jazyk tam neznie ako keby ste práve umierali na rakovinu hrtanu.

Mojím mestom bude Gent, a to je bezpochyby tá najlepšia voľba. Nepochopím, prečo sa niekto trepe do Brúg. Gent je oveľa rozkošnejší, a centrum mesta vyzerá, akoby ho namaľoval renesančný maliar. Len si to skúste vygoogliť. Je tam menej snobstva a „blá-blá“ jako v Antverpách, a je oveľa živšie a príjemnejšie ako Brusel (čo je v skutočnosti celkom chudobné a špinavé město, kde medzinárodné inštitúcie zabili všetku atmosféru. Je to zem nikoho a bez akéhokoľvek genius loci). Gent vás skôr nabáda „dajme si na terase sálku niečoho dobrého a prekecajme spolu celé odpoludnie.“ Je to neobjavený poklad, a ja dúfam, že to tak zostane.

Tak, toľko k prednáške. Keď už raz vystúpim z lietadla, bude to len samé napätie a vzrušenie, sľubujem.

3 komentáře:

  1. cool man budem sledovať, len tú ang/svk by si mal nejak ošéfovať aby sa to nastavovalo pri návšteve blogu napr? lebo keby som vedel, že podtým je slovenská verzia, nebudem to čítať v angličtine :D

    OdpovědětVymazat
  2. Rakovina hrtanu mě dostala. Je to k smíchu i k pláči. Zítra posílám přihlášku do Utrechtu :D

    OdpovědětVymazat